2012. március 31., szombat

Art Deco és modernizmus az Iparművészetiben


Szombat délelőtt artdeco-s barátnémmal az Iparművészeti Múzeum kiállításán vitattuk meg mit is jelent a magyar "art deco". Persze nem a kiállítás győzött meg arról, hogy a magyar art deco nem azonos a francia vagy éppen a manhattani társával, és mivel ez számomra eddig is ismert volt felhőtlenül tudtam élvezni a kiállított tárgyakat. Kövesházy Kalmár Elza, Kaesz Gyula, Kandó Magda, Rév István Árpád, Csorba Géza, Gróf József, Kozma Lajos, Biai Főgler István, Szabó Klára, P. Szabó Éva, K.Lukács Kató, Feuer Gusztáv, Gorka Gusztáv, Peresztegi József, Fürst Ferenc - néhány név, Ők akik abban a korszakban alkottak, amikor egymás után kétszer is feje tetejére állt a világ. Elképedve néztem a terveiket, a bútoraikat, a sok nemzetközi elismerésről szóló újsághírt, miközben nem értem honnan volt erejük a világháború alatt és az akörüli években alkotni? Hogyan tudtak reggel felkelni és hinni abban, hogy ami rossz annak vége lesz és a munkájuk a szellemiségük nem hiábavaló. 
A kiállítás gyöngyszemei számomra egy tablón lévő korabeli újságok hirdetései voltak. Elsárgult lapokon hirdették magukat és portékájukat az asztalosmesterek, a "rökamiégyártók". Nem csak kínálták a termékeket hanem tanították is a "modern kor polgárát" hogyan, milyen környezetben kell élnie. Elmondhatatlan nekem mennyire otthonosak ezek a szavak. Ha hinnék a reinkarnációban biztosan valamelyik újsághirdetés írója én lennék.
Sebtiben lemásoltam néhány sort - ezek kérem itt hetven-százéves mondatok...

„Korunk az ellentétek kora. Az utcán, az életben munkánkban, otthonunkban a múlt és a jövő tendenciái élnek és érvényesülnek egymás mellett és ennek a sokféle tendenciának az eredője az a zavaros és furcsa valami amit mának nevezünk. Ennek egyik legfőbb oka, hogy az élet túlságosan komplikálttá vált és mindenki csak a maga munkaterületén ér rá arra, hogy a dolgokat végig gondolja és levonja a konzekvenciákat. Más területeken pedig elfogadja a régebbről származó magávalhozott nézeteket vagy a tömeg átlagízlését anélkül, hogy azok érvényességét ellenőrizné.
Így aztán a dolgok, melyek körülvesznek bennünket hol a tegnap hol a holnap arcát viselik.
Az otthon luxusotthonból műhellyé válik, mely azonban kerete a pihenésnek és a szórakozásnak és az esztétika is fontos.
A modern polgár nem veheti körbe magát régi idők muzeális hangulatú formáival, a modern polgárnak saját képére teremtett, lelkével rokon környezetre van szüksége aminek segítségével teljesítőképességét fenntarthatja, sőt fokozhatja.”

„modern milliő”

„Ha lakásberendezésre vagy egyes bútorra van szüksége forduljon bizalommal hozzánk! Tanáccsal, tervekkel, költségvetéssel szívesen állunk b. rendelkezésre” IV.ker Kecskeméti ucca 6.

„Garcon – Modern Lakásművészeti Műhely”

„Hogyan rendezzük be lakásunkat?
Minden embernek más az ízlése és minden ember ízlése más környezetet kíván. A modern ember kifinomult ízlése mindenben különleges igényt támaszt. Természetes hogy nem elégszik meg a sablonos bútorokkal hanem magasabb művészi tervezésű modern emberhez illő és méltó berendezést keres.”

„A modern ember lakását nem bebútorozza, hanem berendezi. A bútorozott szoba, vagy a bútorozott lakás rideg, a berendezett otthon intim, meleg. Éppen ezért nem a bútorosnál vásárol, hanem lakberendezővel készítteti lakásberendezését. „

„Aki ide belép, jól érzi magát. Lerázza a küszöbön a napi gondokat. Ilyen otthont ajánl a szakember, akiben a mesterségét értő lakberendező művésszel psychologus egyesül.”

„Tóth József műasztalos mester – ízléses és jó munkáért nagy aranyéremmel kitűntetve”

„ fehér bútorok * hálószobák * leányszobák * gyermekszobák * előszobák * egyszerű és főuri konyhák és lakberendezések kizárólag elsőrendű kivitelben”

Schaffler Márton

„modern garnitúrák * művész rökamiék * ideális sezlonyok * pompás matracok * áruim minőségéért szavatolok!”

 És végül következzen néhány kép arról amit a kiállításon láttam. Aki a klasszikus "ART DECO"-t keresi csalódni fog, aki a korszak magyar vonatkozására kíváncsi el tud tölteni egy-két órát nézelődéssel, gondolkodással. A kis beugróban jók a korabeli plakátok, filmvetítésként kiállítási híradók és Balogh Béla Karosszék című klasszikusa megy.
 

enteriőrterv
enteriorterv

enteriőrterv
tükör art deco? stílus vagy korszak?

 
elvileg ez is art deco

a kárpitja egyébként hibátlan
art deco műalkotás

és nagyjából az egyetlen ami nemzetközileg is az ami
Balogh Béla Karosszék 1939

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése